Haber

İrlandalı bir öğretmenden örnek eylem

İZMİR (İGFA) –İrlanda’nın Birr kasabasında yaşayan İngilizce öğretmeni Ena Larkin, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından ülkesinde örnek bir dayanışma hareketi başlattı.

Depremzedeler için yardım kampanyası düzenleyen Larkin, çevresindeki bağışçıların da desteğiyle yaklaşık 7 bin 500 avro ve çeşitli ihtiyaç malzemeleri topladı. Bir dönem öğretmen olarak İzmir ve İstanbul’da da bulunan Larkin, toplanan bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için yıllar sonra tekrar İzmir’e geldi.

66 yaşındaki Larkin, depremzedelerin tespit edilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü ile temasa geçti ve DEÜ’ye bağlı sosyal tesis ve yurtlarda kalan ailelerle görüşerek ihtiyaç sahiplerinin listesini çıkardı. DEÜ temsilcilerinin de desteğiyle DEÜ’nün Buca Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan depremzedelerle bir araya gelen Larkin, yardımların bir kısmını da elden teslim etti.

“BEN BİR ŞEYLER YAPMALIYIM”

Duygulu anların yaşandığı toplantıda yardım malzemelerini ailelere teslim eden eğitimci Larkin, depremzedelerle sohbet ederken, dayanışmalarından dolayı kendisine teşekkür etti.

Felaketi sosyal medya aracılığıyla öğrendiğini ve bir şeyler yapmam gerektiğine inanarak harekete geçtiğini belirten Larkin, “Yaklaşık üç gün süren şoktan sonra Türkiye’ye karşı bir dayanışma hareketi başlatmalıyım diye düşündüm ve bu konuda bir rahatsızlık hissettim. bir zamanlar uğruna yaşadığım sevgi bağı. Hemen hareketimi anlattım ve bölgemde bağış toplamaya başladım. Aslında Birr, İrlanda’da küçük bir kasabadır; ama hareket sınırları aştı. Kiliseden bölgemizdeki eğitim kurumlarına, komşularımdan öğrencilerine kadar herkes destek oldu. Daha sonra İzmir’e taşınarak Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliği ile yardımları tek tek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdım.”

DEU’YA TEŞEKKÜRLER

DEU aracılığıyla İzmir’deki depremzedelere ulaşan Ena Larkin, ihtiyaçları belirlemede yaşadığı duygusal zorluklara da değinerek, “Birinin eksiklerini, ihtiyaçlarını belirlemek için soru sormak kolay olmadı. Bu belki de en zoruydu. Yine de DEÜ’nün desteğiyle bu aşamaları başarıyla geçtik. İnsanlara dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarından giysilere, ayakkabılara, nakit paraya ve hatta cep telefonlarına kadar yardım ettik. Dokuz Eylül Üniversitesi ailesine işbirlikleri için teşekkür ederim. Bir kez daha tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

haberyenicaga.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu