Ekonomi

Yabancı yatırımcılar ‘somut değişim’ bekliyor: Muhalefet kazansa bile…

14 Mayıs’a sayılı günler kala dünya basını seçim sürecini değerlendirmeye devam ediyor. İngiltere merkezli Financial Times gazetesine konuşan yabancı fon yöneticileri, değişimin gerekli olduğunu ancak muhalefet kazansa bile yatırımcıların koalisyon hükümeti somut değişiklik getirebileceğini gösterene kadar beklemede kalacaklarını söylediler.

‘YATIRIMCILAR DİKKATLİ OLACAK’

Seçimi hangi parti kazanırsa kazansın, Türk ekonomisini yeniden inşa etmenin ve yabancı yatırımcıların gözünde itibarını artırmanın zor olacağını değerlendiren yetkililer, seçimlerden sonra yatırımcıların temkinli olacağını söylediler. Londra merkezli yatırım fonu GAM’ın gelişmekte olan piyasalar odaklı yatırım yöneticisi Paul McNamara, yatırımcıların hızlı olmayacağını söyledi.

‘KIRILMA NOKTASI’ UYARISI

East Capital’den Emre Akçamak, Türkiye’nin neredeyse tamamen terkedilmiş bir pazar olduğunu söyledi. Akçamak, Türkiye’nin özellikle Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin tükenme noktasına gelmesi nedeniyle mevcut politikalar çerçevesinde kırılma noktasına yaklaştığını belirtti. İngiltere yatırım şirketi Abrdn’den Kieran Curtis de piyasalar için politikaları kimin yaptığının önemli olmadığını söyledi.

ERDOĞAN İÇİN ‘KESİNLİKLE HOŞGELDİNİZ’ YORUMU

Öte yandan, Wall Street’teki büyük bir bankanın üst düzey yetkilisi, gelişmekte olan sermaye piyasalarına odaklanarak, ‘Erdoğan’ın fikir değiştirmesi ve daha klasik bir politika benimsemesi memnuniyetle karşılanır’ dedi. (DIŞ HABERLER)

haberbuyukcekmece.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu