Ekonomi

UNICEF’ten Gazze’deki 1 milyon çocuğa uyarı

UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada, başta kuzey kesim olmak üzere Gazze Şeridi’nin tamamında sağlık sisteminin neredeyse tamamen çökmesi ve hizmet eksikliğinin çocukların hayatını tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamada, Rantisi ve Nasr çocuk hastanelerinin çok sayıda saldırıya maruz kaldığı belirtilirken, bu hastanelerde son 24 saattir yoğun bakım ve çocuk yoğun bakım üniteleri dışında hizmet verilmediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki diğer çocuk hastanelerinin de hem yakıt sıkıntısı hem de saldırılar nedeniyle hizmet dışı kaldığı belirtildi.

‘Çocuklar uçurumun kenarında’

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Hudr, Gazze’deki çocukların yaşam haklarının ellerinden alındığını söyledi.

Hudr, şöyle konuştu: “Gazze’deki çocuklar, özellikle de kuzeydekiler uçurumun kenarında. Gazze’nin kuzeyinde hâlâ binlerce çocuk var. Bu çocukların gidecek hiçbir yeri yok ve büyük tehlike altındalar. Saldırıların derhal durdurulması gerekiyor. Çocuk sağlığı tesislerine, yakıt ve tıbbi malzeme ikmalinin sağlanmasına çağrıda bulunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu