Ekonomi

Türkiye Merkez Bankası enflasyon kaygıları nedeniyle faiz oranlarını artırmaya devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), artan enflasyonu kontrol altına almak amacıyla Salı günü bir hafta vadeli repo faiz oranını %35,00’e yükselterek Haziran 2023’ten bu yana art arda beşinci artışını gerçekleştirdi. 2.650 baz puanlık artış. TCMB, güçlü iç talep, kalıcı hizmet enflasyonu ve artan enflasyon beklentileri nedeniyle enflasyonu önemli bir endişe kaynağı olarak tanımladı.

Vergiler, fiyatlar ve döviz kurunun zayıflığı gibi faktörler fiyatları önemli ölçüde etkilemiş ve enflasyonist baskı yaratmaya devam etmektedir. İsrail-Hamas çatışması gibi jeopolitik gerilimler, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar yoluyla enflasyon açısından potansiyel bir risk oluşturuyor. TCMB, enflasyonla mücadele sürecini hızla harekete geçirmek ve enflasyon beklentilerini sabitlemek amacıyla kademeli bir yaklaşım benimsiyor. TCMB, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlamak amacıyla ek nakit sıkılaştırma planlarıyla şahin duruşunu sürdürüyor. Para Politikası Kurulu bir sonraki kararını 23 Kasım’da açıklayacak.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu