Haber

STK’lar deprem bölgesinde yardım çalışmalarını sürdürüyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgede yaraların sarılması için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği başta Malatya ve Hatay olmak üzere deprem bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Saadet Partisi, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Anadolu Gençlik Derneği ve MİLKO ekipleriyle yardım faaliyetlerini sürdüren dernek, Hatay’ın Antakya ilçesinde aşevi kurulumunu tamamladı.

Malatya’da afetzedeler için aşevi kuran dernek, 10 bin kişiye günde 3 öğün yemek dağıtıyor. Dernek gönüllü 300 kişilik bir grupla barınma, ısınma ve beslenme ihtiyaçları için birebir takviye sağlıyor.

Bölgeye yardım tırları göndermeye devam eden dernek üyeleri ve gönüllüleri, beyin sarsıntısından etkilenen çocukların rehabilite edilmesi için oyun alanları da oluşturdu.

Öte yandan, afetzedeler için çamaşırhane ve ütü olanakları sağlanmaktadır.

Türk İlahiyat Derneği’nden depremzedelere yardım eli

Türk İlahiyat Derneği, bağlı kuruluşu Charity Dome İnsani Yardım Derneği ile depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak ve hayatlarını yeniden kurmalarına yardımcı olmak için ilk günden beri çalışıyor.

Dernek grupları, afetzedelere sağlık hizmetleri, barınma, beslenme ve psikososyal destek gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır.

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri tarafından düzenlenen birebir ve nakdi yardım kampanyalarıyla toplanan yardımları bölgeye ulaştıran dernek, Üsküdar’daki yurdunu da depremzedelerin hizmetine sundu.

Öte yandan birçok depremzede aile barınma ihtiyaçlarını karşılamak için farklı illere yerleştirildi.

Dernek üyeleri evlerine yerleştirdikleri depremzedeleri ziyaret ederek çocuklara oyuncak, eğitim seti gibi sürpriz kutular hazırlayarak psikososyal pekiştirme sağlamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu