Ekonomi

Sabriye teyzenin mantar vardiyası

Sabriye teyzenin mantar vardiyası

BOLU – Bolu’da 57 yaşındaki Sabriye Cihat, ormandan topladığı kanlıca mantarlarını pazar alanında kilosu 150 liradan satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

İhsaniye Mahallesi’nde kurulan pazar alanında tezgah açan 57 yaşındaki Sabriye Cihat, ormandan topladığı mantarları satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Bolu’nun soğuk hava koşullarına rağmen açık havada tezgahında oturan 57 yaşındaki işçi kadın, ormandan topladığı kanlıca, malkadın ve iç mantarlarını satmak için akşam saatlerine kadar pazar alanında bekliyor. Bolulu vatandaşların en çok tercih ettiği mantarlar arasında yer alan Kanlıca mantarının kilosu 150 liradan talep görüyor.

Mantarları ormanlardan bizzat topladığını belirten Sabriye Cihat, “Mantarları kendim topluyorum. At Yaylası bölgesinden topluyorum. 57 yaşındayım. Ormandan mantar toplamak zordur ama Kolay para kazanmak değil. Akşam saatlerine kadar pazarda bekleriz. Kanlıca mantarının yemesi çok güzel. Faydalarından da bahsedelim.” Duyduğum bir olay vardı. Birinin kan değerleri eksikti. Eşleşmiyorlardı. Kanlıca mantarını yiyip Ankara’daki hastaneye gitti. Kan değerleri kendisinin seviyesinin üzerindeydi. Doktor şaşkına döndü ve ‘Ne yiyip buraya geldin?’ dedi. “Kanlıca mantarını yedim ve geri döndüm” dedi. “Memnuniyetle yeriz” dedi.

Kanlıca mantarının lezzetli olduğunu belirten Sabriye Cihat, “İsterseniz haşlayabilir veya tereyağında kızartabilirsiniz. İsterseniz domates ve biberle soteleyerek de yiyebilirsiniz. Tadı da güzel.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu