Haber

prof. Dr. Şen: İstanbul’da nüfus azaltılmalı, afet koordinasyonu yapay zeka ile yapılmalı

İSTANBUL Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. prof. Şen, “İstanbul’u yeterince büyüttük boş yer kalmadı. Depremden sonra çadır kuracak yerimiz bile kalmadı. İstanbul’da bir an önce nüfus azaltma planını gündeme almalıyız” dedi. Mümkün olduğunca yapay zeka ile afet koordinasyonu yapabiliriz.Deprem fay bölgelerini,deprem faylarının etkinliğini,akustik sistemleri inceleyeceğiz.Bunlardan model oluşturup yapay zeka sistemleri ile bu verileri makineye öğretebilir ve sonrasında faydalanabiliriz. Bu veriler” dedi.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Depreme hazırlık için yapılması gereken iki önemli konuyu anlatan Şen, İstanbul’un nüfusunu azaltacak planın gündeme alınması ve yapay zeka ile afete uyumun sağlanması gerektiğini söyledi.

“İSTANBUL’DA ÇADIR BİLE BIRAKMADIK”

prof. Şamil Şen, İstanbul’un ‘canavar’ gibi büyütüldüğünü belirterek, “Olası bir depremde bu canavar bizi öldürür. Önce İstanbul’un nüfusunu azaltın, önce İstanbul’u yeterince büyüttük, “Depremden sonra kalacak yerimiz, çadır kuracak yerimiz yok. Bu nedenle İstanbul’da bir an önce nüfus azaltma planını gündeme almalıyız. İstanbul’da depremin ne zaman olacağını kimse bilmiyor ama zamanı geldiğinde olacağı aşikar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AFAD.” Ya da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzun süredir çalışıyor. Temeldeki binalarda çalışma yapıldı ama yetmedi” dedi.

“DEPREM İÇİN YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNİ KULLANMALIYIZ” Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrası oradan elde edilen bilgilerin ve insanların hayatını kurtaracak verilerin iyi analiz edilmesi gerektiğini belirten Şen, “Bu bilgileri değerlendirdikten sonra, İstanbul’da uygulama tarafında çalışmak.” Deprem alanında teknolojinin kullanılması gerektiğine dikkati çeken Prof. nesiller, depreme neden olacak fayların etkinliği, hatta yapay zeka ile akustik sistemler bunlardan modeller oluşturuyor, yapay zeka sistemleri ile bu bilgileri makinelere öğretiyor. Tahmin yaparak bundan faydalanabiliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu