Haber

Pakistan’da 5 Bin Afgan Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi

5 binden fazla Afgan düzensiz göçmen Pakistan’dan sınır dışı edildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre geçici hükümet, ülkeyi kendi isteğiyle terk etmeyen düzensiz göçmenlere karşı harekete geçti.

Yetkililer, 5 binin üzerinde Afgan düzensiz göçmenin sınır dışı edildiğini, yaklaşık 3 bininin ise tutma merkezlerine götürüldüğünü ve bu kişilerin de sınır dışı edileceğini bildirdi.

1 Ekim’den bu yana 140 binden fazla düzensiz göçmenin Pakistan’dan çıkış yaptığını belirten yetkililer, sürecin devam ettiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Sarfaraz Ahmed Bugti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sınır dışı edilen düzensiz göçmenlere atıfta bulunarak Pakistan’ın bu konuda kararlılığını gösterdiğini vurguladı.

Sınır kapılarında yoğunluk yaşandı

Polis ayrıca Hayber-Pahtunhva, Belucistan, Pencap ve Sindh eyaletlerindeki düzensiz göçmenlere karşı da harekete geçti.

Basına yansıyan görsellerde, Afgan düzensiz göçmenlerin Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Chaman ve Torkham sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Ülke genelinde hükümetin kurduğu 49 tutma merkezine getirilen düzensiz göçmenler de yoğunluk yarattı.

Pakistanlı yetkililere göre ülkede 1,7 milyondan fazla düzensiz göçmen bulunuyor. Bunların 600 binden fazlası, Taliban’ın Ağustos 2021’de Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından Pakistan’a gelen Afganlar.

Bakan Bugti, 4 Ekim’de yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin 1 Kasım’a kadar Pakistan’ı terk etmesi gerektiğini belirtti.

haber-camoluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu