Teknoloji

Megan Fox, Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Görüntüleri Paylaştı

Yapay zeka ile oluşturulan görseller son günlerde hakkıyla tanınmaya başlandı. Son olarak Lensa.ai adlı uygulama” Sihir Avatarı “”, çektiğiniz fotoğrafları farklı şekillerde yorumlar. Bunu oldukça başarılı bir şekilde yapan Lensa.ai, diğer birçok yapay zeka gibi bazı sosyal sorunlar nedeniyle eleştiriliyor.

geçen gün lensa.aiÇekildiği fotoğrafları paylaşan ünlü oyuncu Megan Tilki oluşturulan sanatsal görüntülerin genellikle “cinsel” ve “çıplak” pozlar olduğunu açıkladı. Lensa’nın hazırladığı pozların çoğunda Megan Fox’un cinselliğiyle görselleştirildiğini görüyoruz.

Megan Fox ayrıca bu görüntülerde neden bu kadar çok cinsellik olduğunu sorguladı.

()

Megan Fox, Instagram hesabındanpaylaştığı gönderide” Herkesin avatarları eşit derecede cinsel miydi? Mesela, neden çoğum çıplak?‘ diye ilan etti.

Megan Fox’un bu açıklamasına bazı takipçiler tepki gösterdi.

Megan’ın kendisini cinsel odaklı görüntülerle canlandırmak için yapay zekayı getirmesinin ardından bazı takipçiler Megan Fox’a tepki gösterdi. Fox’un zaten cinsellik ile kendini ön plana çıkardığını söylediler.

“Çünkü gerçek hayatta neredeyse her zaman çıplaksın. Gerçekten ikiyle ikiyi bir araya getiremez misin?”

Aslında buradaki mesele sadece Megan Fox’tan ibaret değil. Lensa.ai özellikle kadınlara yönelik görüntüler oluştururken gerçekten cinselliğe odaklanıyor olabilir mi?

Birçok yapay zeka cinsellik, ırkçılık gibi toplumsal sorunlarla Bazı hatalar yaptığını gördük. BuzzFeed muhabiri Kelsey Weekman da Megan Fox’un payını pekiştiren bir açıklama yaptı. Weekman, uygulamaya sadece omzunun üzerinden fotoğraf göndermesine rağmen yapay zekanın oluşturduğu görüntülerin birçoğunda çizgi film benzeri göğüs dekoltesi ve ince bel gibi sahneler yarattığını belirtti.

Bu da bizi yapay zekanın “güzellik algısı”nın ne olduğunu sorgulamaya itiyor. peki sence Lensa, Midjourney, Dall-e gibi yapay zekalar Sosyal problemler hakkında bir yargı oluşturabileceğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu