Haber

Ermenistan’ın döşediği mayınlar nedeniyle hayatını kaybeden Azerilerin sayısı 3 bin 385’e çıktı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın 1991 yılından bu yana döşediği mayınlar nedeniyle 3 bin 385 Azerbaycanlının mağdur olduğunu açıkladı.

Hacıyev, X hesabından yaptığı açıklamada, Azerbaycan topraklarının işgali sırasında ve 2. Karabağ Savaşı sonrasında Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına döşediği mayınların yol açtığı can kayıplarına ilişkin bilgi paylaştı.

2. Karabağ Savaşı’nın sona erdiği 10 Kasım 2020’den bu yana Ermenistan tarafından döşenen mayınların patlaması sonucu 55 Azerbaycanlının hayatını kaybettiğini belirten Hacıyev, 251 Azerbaycanlının da yaralandığını belirtti.

Hayatını kaybedenlerden 42’sinin sivil, 13’ünün ise asker olduğunu belirten Hacıyev, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik sistematik ve bilinçli mayın terörü politikasının dehşet verici rakamlarını paylaşıyorum. 1991’den bu yana 3 bin 385 Azerbaycanlı döşenen mayınların kurbanı oldu. Ermenistan tarafından.” “Ermenistan ve yasadışı kukla cunta rejimi, Ermenistan’da üretilen mayınları ‘gri bölgenin’ her yerine yerleştirmeye devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu